Augmenta més de 4 punts la participació a la Seu i l'Alt Urgell
A la una del migdia, ja havien votat a la comarca un 28,19% dels electors, mentre que a la capital urgellenca el percentatge era del 27,33% Un 26,43% dels electors de l'Alt Pirineu i Aran ja han exercit el seu dret a vot, tres punts…

A la una del migdia, ja havien votat a la comarca un 28,19% dels electors, mentre que a la capital urgellenca el percentatge era del 27,33% Un 26,43% dels electors de l'Alt Pirineu i Aran ja han exercit el seu dret a vot, tres punts per sobre de les eleccions del 2010 A Catalunya s'ha registrat un 29,42% de participació, una dada que no es donava des del 1988
L'Alt Urgell supera en 4,22 punts el percentatge de vot a la una del migdia de les eleccions del 2010. Enguany han votat un 28,19% dels electors, una xifra lleugerament per sota de la mitjana a Catalunya (29,42%).
L'increment de vot en relació amb ara fa dos anys és clar a tots els municipis alturgellencs, excepte Arsèguel (-5,89) i Cava (-1,16). Tanmateix, cal destacar com creix a la Vansa i Fórnols, on el percentatge s'eleva un 21,3% i arriba al 37,41%. També és més evident l'augment a Bassella (32,28%), 10,89 punts per sobre; a Josa i Tuixén (31,97%), amb 10,12 punts més; Oliana (32,79%), que té un augment del 6,99% de la participació; i Organyà (40,06%), que registra un 6,63 més de percentatge.
La Seu d'Urgell segueix la tendència a l'alça de la participació i amb un 27,33% supera en 4,19 punts el primer avanç de número de votants de la Generalitat de Catalunya del 2010.
Els municipis on menys s'ha votat a l'Alt Urgell, malgrat l'increment de participació, són Cabó (19,23%) i les Valls de Valira (19%). A l'altre costat de la balança hi ha Organyà (40,06%), que celebra la Fira de Sant Andreu, i la Vansa i Fórnols (37,41%).
Dades del Pirineu
L'augment del número de votants fins a la una del migdia es fa també palès a l'Alt Pirineu i Aran, on un 26,43% dels electors ja han exercit el seu dret a vot, tres punts per sobre del percentatge d'ara fa dos anys (23,43%). Després de l'Alt Urgell, la Val d'Aran és el territori pirinenc on més s'ha notat l'augment de participació (+4,03) en relació amb el 2010. Tanmateix, l'Aran és també la comarca de la demarcació de Lleida on menys s'ha votat. Ho ha fet només un 22,7% del cens.
Totes les dades es poden consultar i ampliar en aquest enllaç.
Dades a Catalunya
Més d'1,5 milions de persones ja han votat a Catalunya fins a la una del migdia en les eleccions al Parlament, una xifra que representa el 29,4% del total del cens de més de 5,2 milions d'electors. Es tracta de més de quatre punts i mig més que en els darrers comicis del 2010 quan es va registrar una participació del 24,79% fins a les 13 hores (1.296.488 vots).
La vicepresidenta del Govern, Joana Ortega, ha donat aquestes dades en una compareixença oficial. Per demarcacions, la de Girona és la que més participació ha registrat, amb el 32,5%, mentre que la de Lleida és la que té un percentatge més baix, amb el 26,7%, 3,35 punts per sobre del 2010. El 28,2% dels censats a Tarragona ja han votat, mentre que a la demarcació de Barcelona, ho ha fet el 29,4%.
Resum del % de participació a l'Alt Urgell (13.00 hores)
Municipi Participació 2012 Participació 2010 Diferència
Alàs i Cerc 27,46% 26,85% +0,61%
Arsèguel 25,76% 31,65% -5,89%
Bassella 32,28% 21,39% +10,89%
Cabó 24,39% 19,23% +5,16%
Cava 34,55% 35,71% -1,16%
Coll de Nargó 25,97% 22,15% +3,82%
Estamariu 21,15% 19% + 2,15%
Fígols i Alinyà 34,18% 32% +2,18%
Josa i Tuixén 31,97% 21,85% +10,12%
Montferrer i Castellbò 27,09% 23,19% +3,9%
Oliana 32,79% 25,80% +6,99%
Organyà 40,06% 33,43% +6,63%
Peramola 30,93% 29,49% +1,44%
Pont de Bar 28,57% 26,45% + 2,12%
Ribera d'Urgellet 24,06% 22,89% + 1,17%
La Seu d'Urgell 27,33% 23,14% + 4.19%
Les Valls d'Aguilar 27,80% 25,85% + 1,95%
Les Valls de Valira 19% 17,41% +1,59%
La Vansa i Fórnols 37,41% 16,11% +21,3%
