ELECCIONS 27-S: Junts pel Sí guanya a la Seu i a l'Alt Urgell amb majoria absoluta

A la Seu, la llista independentista obté el 50,40% de suport, alhora que pugen el PSC (13,13), C'S (11,68) i la CUP (9,44), per davant del PP (6,86) i CSQEP (4,34). A la comarca, JxSí arriba al 57,75%, seguit del PSC (9,86), la CUP…

PolíticaLa Seu
Eleccions 27-S
Eleccions 27-S

A la Seu, la llista independentista obté el 50,40% de suport, alhora que pugen el PSC (13,13), C'S (11,68) i la CUP (9,44), per davant del PP (6,86) i CSQEP (4,34). A la comarca, JxSí arriba al 57,75%, seguit del PSC (9,86), la CUP (9,29), C's (8,72), el PP (6,01), CSQEP (3,74) i Unió (3,27). Les formacions partidàries de la independència sumen prop del 60% del vot a la capital alturgellenca i el 67% a nivell comarcal

Junts pel Sí ha guanyat amb majoria absoluta les eleccions parlamentàries del 2015 tant a la Seu com a l'Alt Urgell. Els comicis del 27-S han estat marcats també per la remuntada del PSC, per l'ascens de C's i la CUP tot superant el PP i CSQEP, i per la confirmació d'una àmplia majoria a favor de la independència tant a nivell municipal com comarcal.

A la Seu d'Urgell, amb una participació del 70,66% (5 punts més que el 2012), JxSí ha rebut 3.181 vots (50,40%), el nombre de vots més gran registrat en unes eleccions al Parlament i el quart percentatge més elevat després de les majories absolutes que va tenir CiU entre 1984 i 1992. El resultat de JxSí quasi quadruplica el de la segona formació més votada i s'apropa a la suma de CiU i ERC a les eleccions del 2012 (3.209 vots), tot i que es queda 4,9 punts per sota en percentatge (2,1 punts si se'n resta l'obtingut per Unió).

Pel que fa a la resta de formacions, el PSC ha recuperat la condició de segona força amb 829 vots (13,13%); és a dir, un increment de 109 vots i 0,7 punts en percentatge. C's irromp en el tercer lloc amb 737 vots (11,68%) i triplica els resultats anteriors, amb 565 vots més i 8,72 punts més. La CUP suma 596 vots (9,44%), el doble que ara fa tres anys -en guanya 317 i puja 4,63 punts més de percentatge. El PP retrocedeix a cinquena força de la ciutat amb 433 vots (6,86%), un descens de 277 vots i de 5,38 punts. I Catalunya Sí Que Es Pot (CSQEP) queda en sisè lloc amb 274 suports (3,74%), una pèrdua de 127 vots i de 2,57 punts respecte dels darrers resultats d'ICV l'any 2012. Unió, que es presentava per per primera vegada en solitari, s'ha quedat en 177 vots (2,80%). Finalment, hi ha hagut 25 vots per al PACMA, 11 per a RC-Els Verds i 4 per a Ganemos.

Al conjunt de l'Alt Urgell, amb una participació del 73,77% (increment també de 5 punts), la victòria de JxSí ha estat encara més àmplia, en rebre el suport de 6.546 veïns (57,75%). El percentatge queda 5,7 punts per sota de la suma de CiU i ERC el 2012 (2,43 punts si se'n resta el resultat d'Unió). Tanmateix, Junts pel Sí obté una àmplia diferència sobre la resta de formacions.

El PSC es recupera amb 1.118 vots (9,86%), un increment de 114 vots i 0,37 punts en percentatge. A poca distància, la CUP dobla resultats i esdevé tercera força comarcal amb 1.053 vots (9,29%), un increment de 592 vots i de 4,36 punts respecte del 2012. C's, de la seva part, quadruplica la seva presència amb 988 vots (9,29%), i suma 740 electors i 6,38 punts. Aquest incement coincideix amb el retrocés del PP a cinquena força, amb 681 vots (6,01%). Els populars perden 334 votants i 3,59 punts en comparació a les anteriors eleccions. CSQEP, amb 424 vots (3,74%) es queda lluny dels darrers resultats d'ICV, que el 2012 va tenir 205 vots més i 2,21 punts per sobre. Unió ha rebut 371 vots (3,27%), un mínim percentatge dels assolits per CiU en anteriors comicis. Hi ha hagut 37 vots per al PACMA, 16 per a RC-Els Verds i 10 per a Ganemos.

Junts pel Sí ha guanyat de manera incontestable a tots els 19 municipis de l'Alt Urgell, amb percentatges que van des del 50,40% de la Seu fins al 87,30% d'Estamariu. A la majoria de municipis el marge de la llista independentista ha estat d'entre el 60% i i el 70%. A Oliana, segon municipi de la comarca, JxSí ha rebut 811 vots (70,20%), seguit de la CUP amb 76 vots, el PSC amb 66, C's amb 61, el PP amb 60, Unió amb 43 i CSQEP amb 28.

Suport a l'Estat català

Les eleccions del 27-S, marcades pel debat sobre la independència, han confirmat, pel que fa a l'Alt Urgell, l'existència d'una àmplia majoria a favor d'un Estat català. A la Seu, les forces manifestament independentistes (JxSí i CUP) han sumat el 59,84% dels vots. I a la comarca, el percentatge s'incrementa fins al 67,04%; és a dir, dues terceres parts dels electors.


Enllaç: Accés als resultats de la Seu i de tots els municipis de la circumscripció de Lleida

Resultats a l'Alt Urgell i accés a tots els resultats comarcals

Notícies relacionades